تبلیغات
کارگزاران مراکز مخابرات روستایی دیواندره پاپاله - معرفی شهرستان

امروز:

معرفی شهرستان

 

جغرافیای سیاسی طبیعی

شهرستان دیواندره پیشینه ای به قدمت كشور پهناور ایران دارد كه در قدیم میران شاه نام داشت.
دیواندره در فاصله 98 كیلومتری شمال سنندج با وسعت 4203 كیلومتر مربع و با 1850 متر ارتفاع از سطح دریا ، در 47 درجه و یك دقیقه شرقی از نصف النهار گرینویچ و 35 درجه و 54 دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد ، كه از شمال با تكاب ، از شرق با شهرستان بیجار ، از شمال غربی با سقز ، از غرب با مریوان و از جنوب با سنندج همسایه است .
شهرستان دیواندره با مساحتی معادل 4203 كیلومتر مربع در حدود 15 % از وسعت استان كردستان را شامل می شود . این شهرستان بین 34 درجه عرض شمالی و 32 دقیقه و 46 درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است .
تغییرات درجه حرارت سالانه دما از 20 – تا 32 + درجه می باشد . شهرستان دارای زمستان های سرد و طولانی و بهار و تابستان معتدل می باشد تعداد روزهای یخ بندان در سال برابر 135 روز خواهد بود .
وجود آثار باستانی غار كرفتو نشانگر وجود تمدن و حیات تا دو هزار سال قبل از میلاد در این منطقه می باشد .
زبان گویش مردم كردی سورانی و دارای لهجه مخصوص می باشد . آداب و رسوم و فرهنگ مردم شهرستان برگرفته از آداب و فرهنگ آریائی ها بوده و هماهنگ با سایر ملت ایران مراسمات ملی و مذهبی را نیز برگزار می نمایند .
در شهرستان دیواندره قومیت ها و طوائفی همچون گوران ، گلباغی ، تیلكوئی ، جاف ، منمی (مندمی) برازنده ، خواجه وند ، كلهر ، زند و قاقالی وجود دارد .اما این عناوین در منطقه كم رنگ شده و صرفاً جنبه محلی داشته و هیچ گونه وجه تمایزی بین افراد نداشته و تمام اقشار همزیستی مسالمت آمیزی با هم دارند .
شهرستان دیواندره دارای سه بخش مركزی ، كرفتو و سارال و 9 دهستان (حومه – قراتوره – چهل چشمه – اوباتو – كانی شیرین – زرینه – سارال – كوله و حسین آباد شمالی ) می باشد . تعداد كل روستاهای تابعه شهرستان دیواندره 194 روستا می باشد .

بالا

تاریخچه و علل پیدایش شهر دیواندره

شهرستان دیواندره در حال حاضر شامل دهستان های قراتوره ، حسین آباد شمالی ، حومه دیواندره ، چهل چشمه ، كوله و سارال است . این دهستان ها در گذشته ، سه بلوك از هجده بلوكی بوده كه در زمان قاجاریه محدوده ایالت كردستان را تشكیل می داده اند . این منطقه از دیر باز محل عبور عشایر بوده و به عنوان ییلاق مورد استفاده قرار می گرفته است . شهرستان دیواندره از زمان صفویه به بعد تحت نفوذ دو شهر بزرگ استان كردستان – سنندج در جنوب و سقز در شمال – بوده است .
با تقویت راه سنندج – سقز ، به تدریج روستای دیواندره در وسط این راه ، به عنوان یك مركز جمعیتی و بین راهی گسترش می یابد و در سال های اوایل دهه ی پنجاه شمسی به صورت یك شهر كوچك پا به عرصه ی وجود می نهد . بنابراین مهم ترین عامل در ایجاد شهر دیواندره موقعیت میان راهی آن بوده است .
در كنار این عامل با توجه به رشد اقتصادی – اجتماعی منطقه و افزایش ارزش افزوده ، ایجاد یك مركز جمعیتی به صورت شهر برای تجمع و انباشت ثروت و مبادله كالا ضرورت می یابد . بدیهی است كه این مركز باید بهترین دسنرسی را با شهرهای بلافصل آن و بالاخص مركز استان ، داشته باشد .
چنین نقطه سكونتی روستای دیواندره بود كه از سال های دهه ی چهل به بعد روند تبدیل آن به شهر آغاز شد . در سال 1345 ، دیواندره یكی از بخش های شهرستان سنندج بوده و پرجمعیت ترین روستای آن دیواندره بوده كه 1822 نفر جمعیت داشته است .

بالا

وضعیت آب و هوایی منطقه

تغییرات درجه حرارت سالانه دما از 20 – تا 32 + درجه می باشد . شهرستان دیواندره دارای زمستان های سرد و طولانی و بهار و تابستان معتدل می باشد . تعداد روزهای یخبندان در سال برابر 135 روز خواهد بود . دیواندره جزء مناطق سردسیر كشور است . بارش برف و تفاوت قابل ملاحظه دما بین شب و روز از خصوصیات بارز اقلیمی منطقه است. دیواندره بین دو منطقه كاملا برفگیر و سردسیر كشور ، یكی دشت اوباتو (هه وه تو) و دیگری كانی نیمه روژ در جنوب قرار گرفته است .
رودها و واحدهای مهم آبی و چشمه سارهای حوزه شهرستان : رودخانه های فراوان در شهرستان جریان دارد ، كه اكثر آنها فصلی است و از آب شدن برف ها و بارندگی های فصلی به وجود می آید . در منطقه دو رودخانه مهم و دائمی به نام های (قزل اوزن) و (یول كشتی) وجود دارد . كه رودخانه قزل اوزن از ارتفاعات چهل چشمه و سارال سرچشمه می گیرد و با نام سفید رود به دریای خزر می ریزد . رودخانه یول كشتی نیز سرچشمه آن حوضه های ابگیر فلات اوباتو است كه پس از طی مسیری به رود قزل اوزن می پیوندد . رودخانه (شورآب)رودخانه ای فصلی است .

بالا

شهرها و بخش ها

شهرهای تابعه : شهر دیواندره و شهر زرینه
بخش های تابعه به تفكیك دهستان مربوطه

  • 1- بخش مركزی : (دهستان حومه – دهستان قراتوره – دهستان چهل چشمه)
  • 2- بخش كرفتو: (دهستان زرینه – دهستان كانی شیرین – دهستان اوباتو)
  • 3- بخش سارال: (سارال – كوله – حسین آباد شمالی)
بالا

وجه تسمیه

الف - دیواندره از دو كلمه دیوان + دره تشكیل شده است . دیوان یعنی جایگاه و محل قانون . عدالت و جای حل اختلافات و چون این دیوان خانه معروف گشته است .

ب - شهر زرینه : شهری كه خاك و طبیعت آن مثل زر و گوهر جذابیت و لطافت داشته است .

ج - بخش كرفتو : به خاطر قرار گرفتن غار بزرگ و باستانی كرفتو و انتخاب اینعنوان بیشتر برای معرفی این آثار باستانی و عجایب ساخته دست بشر به مردم مسلمان ایران و سایر نقاط دنیا است .

د - بخش سارال: سارال نام دختر و گل خوشبویی می باشد . بخش سارال درای مراتع سرسبز و خرم و انواع گل های وحشی و گیاهان داروئی و غذائی می باشد ، وجه تسمیه آن از این نام گرفته است .

ه - بخش مركزی: قرار گرفتن در مركز شهرستان و كم بودن فاصله روستاها تا مركز شهرستان وجه تسمیه بخش را می رساند .

بالاا

جاذبه توریستی داخلی و خارجی شهرستان دیواندره

از مراتع موجود در منطقه می توان منابع طبیعی ، مراتع سرسبز سارال و كوه های سرسبز و آبخیز چهل چشمه را نام برد كه یكی از مراتع درجه اول ایران می باشد .این مراتع در بهار بسیار دلپذیر ، سرسبز و خرم هستند . چشمه سارهای فراوانی در آنجا جریان دارد و انواع گل های وحشی و گیاهان داروئی و غذائی به وفور دیده می شود كه در صورت استفاده صحیح و نظارت دولت و سرمایه گذاری می تواند یكی از جاذبه های توریستی در منطقه باشد . دیگری غار كرفتو می باشد كه در حدود 75 كیلومتری شمال شرقی دیواندره قرار گرفته و از انواع غارهای آهكی و طبیعی است و جاذبه های زیادی دارد .
غار كرفتو پذیرای مسافران و عاشقان به طبیعت و كاوشگران و گردشگران داخلی و خارجی می باشد . چهل چشمه و سارال نیز پذیرای گردشگران داخلی می باشد .

بالا

وضعیت فرهنگی و تاریخی

اسامی و مشخصات مراكز فرهنگی و تبلیغی مردمی، دولتی در سطح شهرستان و میزان فعالیت آنان :
در سطح شهرستان سازمان تبلیغات اسلامی ، مركز بزرگ اسلامی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارند كه فعالیت گسترده ای در سطح شهرستان دارند . تعداد كتابخانه های دولتی شهرستان 2 باب می باشد (كتابخانه شهید بهشتی و كتابخانه تربیت) و كتابخانه خصوصی در شهرستان وجود ندارد – در شهرستان دیواندره تشكل های فرهنگی و تبلیغی مردمی شامل انجمن محیط زیست ، انجمن شعر و ادب ، انجمن نمایش ، انجمن موسیقی ، صندوق رفاه دانشجویان ، انجمن مردمی پیشگیری و مبارزه با اعتیاد ، انجمن ورزشكاران در رشته های مختلف ورزشی و انجمن حفظ میراث فرهنگی وجود دارد. تعداد 5 مركز كانون و تجمع فرهنگی دولتی در شهرستان وجود دارد كه عمده فعالیت آنها تشكیل كلاس های آموزشی ، فرهنگی و اجرای مراسمات می باشد .

بالا

اماكن تاریخی و باستانی در شهرستان بر حسب قدمت

غار و قلعه معروف كرفتو كه شهرت زیادی دارد و كم نظیر می باشد و فاصله آن تا مركز شهرستان 75 كیلومتر می باشد كه 60 كیلومتر آن آسفالت و 15 كیلومتر آن شن ریزی می باشد . قدمت این غار به دوره اشكانیان یا 1000 سال قبل از میلاد بر می گردد . این قلعه غار شامل 4 طبقه و هر طبقه دارای اطاق ها ، سالن و راهروهای ارتباطی می باشد .
غار شامل دو دهنه دالان و دهلیز و حفره های متعدد اصلی و فرعی عمیق می باشد . در مسیر طولانی غار وجود حوضچه آب راكد مشاهده می شود . وجود قبرستان قدیمی در محوطه غار مربوط به قرن هفتم هجری و به موازات ارتفاع قلعه ستون زیبای آهكی به شكل نگهبان قلعه خود نمایی می كند .
غار باشقشلاق و غار قالوجه نیز در شهرستان وجود دارد .
اماكن باستانی در سطح شهرستان متشكل از 3 بنای تاریخی :

  • 1- عمارت سالار سعید در روستا وزیر كه بیشتر از 300 سال قدمت دارد .
  • 2- حمام قدیمی پنجه سفلی كه در دل خاك جای دارد و دارای خزانه و سردرهای چشم انداز خوبی می باشد .
  • 3- قلعه كهنه روستای آغاجری كه بیشتراز 2000 سال قدمت دارد و 46 تپه باستانی كه شاخص آنها تپه رش در شمال غربی روستای وزیر كه این اثر مربوط به هزاره اول قبل از میلاد می باشد .

تپه باستانی مرسوم به شهر سبز روستای زاغه علیا مربوط به هزاره اول قبل از میلاد می باشد و 55 محوطه باستانی كه قدمت تاریخی دارد محوطه باستانی كوجاری در روستای بایزید آباد و دارای سفال های متنوع كه از دوران های مختلف تاریخی در ان مشاهده می گردد و همچنین منطقه باستانی بان كلك (واقع در دشت كانی نیمه روژه) مربوط به هزاره اول قبل از میلاد می باشد .

بالا

میزان با سوادی و بی سوادی را حسب جنسیت در شهرستان و جداول فراوانی تحصیلکردگان

میزان بی سوادی در شهرستان 28% می باشد كه 4/15 % را زنان و 3/12 % را مردان تشكیل می دهند و میزان باسوادی در سطح شهرستان 72% می باشد كه 6/39 % را مردان و 4/32 % آن را زنان تشكیل می دهد .

نحوه پراكندگی مراكز اموزش در سطح شهرستان
تقریبا در تمام روستاهای شهرستان دبستان و در بعضی روستاهای پر جمعیت نیز مدارس راهنمایی وجود دارد . در شهر زرینه دبیرستان و در شهر دیواندره نیز 9 باب دبیرستان وجود دارد .

توزیع فراوانی جمعیت تحصیل كرده حسب مقادیر تحصیلی (ازابتدایی تا تحصیلات عالیه) در شهرستان
كل مقاطع تحصیل كرده در شهرستان 72% می باشد كه 32% آن بین تكمیلی تا پنجم ابتدایی – 18% آن مقاطع راهنمایی و 13% آن از اول متوسطه تا فوق دیپلم و 9% آن بین فوق دیپلم ، لیسانس ، فوق لیسانس و دكترا می باشد .

ردیف تحصیلات درصد
1 خواندن و نوشتن 2/49
2 فوق دیپلم و لیسانس 88/13
3 دیپلم 48/0
4 فوق لیسانس 11/0
5 دکتر 01/0
بالا

فولكلوریك ها یا فرهنگ عامه و آداب و سنت ها

آداب و رسوم و فرهنگ مردم شهرستان برگرفته از آداب و فرهنگ آریایی ها بوده و هماهنگ با سایر ملت ایران مراسمات محلی همانند مولود خوانی دراویش ، ختنه سوران ، زن به زن ، رقص كردی و مراسمات عید و ملی مذهبی را نیز برگزار می نمایند . از ویژگی های فرهنگی منطقه ویژگی قابل ستایش ، مهمان نوازی و ساده زیستن و حفظ آداب و سنن اصیل ایرانی و آریایی است . یكی از شاخص های ناپسند در منطقه كه به تدریج در معرض انحلال و نابودی است فرهنگ غلط زن به زن و رقص دسته جمعی (ره ش په له ك) است كه با عنایات به ارشادات و بالا رفتن سطح آگاهی مردم یكی پس از دیگری رخت از جامعه اسلامی برخواهند بست .
تعداد مراكز مختلف آموزشی اعم از دبستان و محدودیت های رژیم ستم شاهی در گذشته متاسفانه جزء شهرستان های محروم است و تا كنون مراكز آموزش عالی در شهرستان راه اندازی نشده است . تعداد دبستان و راهنمایی موجود در شهرستان 250 باب و تعداد دبیرستان 12 باب می باشد .

بالا

عشایر و قبایل منطقه دیواندره

درشهرستان دیواندره عشایری وجودندارد. درشهرستان قبایلی ازجمله
   گلباغی: ( قمری- ورمزیار كاكسوندی – چوخه رشی )
   گوران: ( قلخانی– بی بیانی – زنجیره – ریزهو)
   جاف: ( بوره كه ئی – شیخ اسماعیل گلانی -مامانی – خور خور ه ئی – زخ زادی)
   تیلكو: ( دوناری – همه ویسی )
   كلهر
   خواجه وند منمی: ( مندمی )
برازنده و وزنده وجود دارد كه خود هر یك به تیره های مختلفی تقسیم می شوند . اما این عناوین در منطقه كم رنگ شده و صرفاً جنبه محلی دارند.
معروفترین عشیره منطقه طایفه گلباغی می باشد.

ردیف نام طایفه تعداد خانوار جمعیت نسبت جمعیت به كل جمع شهرستان
1- گلباغی 4187 21462 23%
2- گوران 6799 35459 38%
3- جاف 619 3173 4/3%
4- تیلكوئی 1610 8398 9%
5- منمی 299 1213 3/1%
6- برازنده 528 1700 8/1%
7- خواجه وند 139 559 6/0%
8- كلهر 237 955 02/1%
9- زند 75 338 36/0%
بالا

سران عشایر و وطوائف منطقه دیواندره

   سران طایفه گلباغی: بترتیب افتخار سنندجی ، فارس خان كاكی و عارف خان كاكی-
   سران طایفه گوران: اقا محمد مرادی سر قلعه، سرایل طایفه جاف كد خدا عباس، احمد اغه، عباس اغه و توفق اغه سران طایفه تیلكو: شیرك یار احمد سهراب، بزرگ نیك ملكه، حبیب ا... خان، علی خان حبیبی
   سران طایفه منمی (مندمی): امین دیوان
   سران طایفه برازنده: سلیم بیگ
   سران طایفه خواجه وند: سادات اقا بابا و رضا سلطان
   سران طایفه كلهر:عزیز بیگ، علی سلطان و اسد بیگ


نوشته شده در : پنجشنبه 2 خرداد 1392  توسط : مدیریت .    نظرات() .

What is the best website to buy cosplay costumes?
پنجشنبه 13 دی 1397 06:05 ب.ظ
As the admin of this web site is working, no uncertainty
very quickly it will be well-known, due to its feature contents.
Funny Cat Picture
چهارشنبه 12 دی 1397 07:10 ق.ظ
An intriguing discussion is definitely worth comment.
I think that you need to write more on this subject, it may not be a taboo subject but generally folks don't talk about such subjects.

To the next! All the best!!
What are some simple easy to make anime cosplay costumes for a girl with a very limited budget?
جمعه 7 دی 1397 02:09 ب.ظ
Awesome blog you have here but I was wondering if you knew of any message
boards that cover the same topics talked about in this article?

I'd really like to be a part of online community where I can get opinions from other experienced individuals that share the same interest.

If you have any recommendations, please let me know. Thanks!
wordpress support agency
دوشنبه 3 دی 1397 12:55 ب.ظ
Good day! Do yyou use Twitter? I'd like too follow you if
that would be ok. I'm asolutely enjoying your blog and look forward to new posts.
cosplay costumes star wars
یکشنبه 2 دی 1397 09:24 ب.ظ
This is really interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
Also, I have shared your site in my social networks!
cosplay costumes for plus size
یکشنبه 2 دی 1397 06:57 ب.ظ
I absolutely love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this website yourself?
Please reply back as I'm hoping to create my very own website and would love
to learn where you got this from or exactly what the theme is
named. Thanks!
prípravky na rast svalo
جمعه 30 آذر 1397 06:11 ب.ظ
Hey there! I've been reading your site for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from
Atascocita Texas! Just wanted to say keep up the good
job!
muskelaufbau tabletten
جمعه 30 آذر 1397 03:23 ب.ظ
Thankfulness to my father who shared with me on the topic of this website, this
blog is truly awesome.
partnersuche
دوشنبه 26 آذر 1397 08:00 ب.ظ
Whats up very nice web site!! Guy .. Excellent
.. Amazing .. I'll bookmark your website
and take the feeds also? I'm satisfied to search out a lot of useful info
right here inn the publish, we want work out more techniqwues in thbis regard, thanks
foor sharing. . . . . .
http://cleantalkorg2.ru/
جمعه 23 آذر 1397 09:38 ق.ظ
This information is invaluable. How can I find out
more?
Positivesingles
چهارشنبه 21 آذر 1397 07:14 ق.ظ
Good article. I definitdly lov this site. Thanks!
buy generic cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:20 ب.ظ

Really loads of wonderful facts.
we like it cialis soft gel buy online cialis 5mg generic cialis pro buy cialis online nz prezzo di cialis in bulgaria viagra cialis levitra buy cialis cheap 10 mg buy cialis online nz interactions for cialis how to buy cialis online usa
xxx
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:34 ق.ظ
This design is wicked! You definitely know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
almost...HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed
what you had to say, aand more than that, how you presented it.

Too cool!
123movies
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:40 ب.ظ
I've been browsing online more than three hours as of late, yet
I by no means discovered any interesting article like yours.
It is lovely worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and
bloggers made excellent content material as you probably did, the net can be a lot more helpful than ever before.
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:27 ب.ظ

Great data. Thanks!
40 mg cialis what if i take does cialis cause gout generic cialis with dapoxetine canada discount drugs cialis cialis for bph cialis 20mg prix en pharmacie cialis mit grapefruitsaft low dose cialis blood pressure tadalafil only best offers cialis use
buy tadalafil no prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:42 ق.ظ

Thanks a lot. I enjoy it!
cilas cialis kamagra levitra order a sample of cialis no prescription cialis cheap cialis super kamagra buy online cialis 5mg costo in farmacia cialis cialis herbs 200 cialis coupon cialis generika
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 06:26 ب.ظ

You actually reported it superbly!
recommended site cialis kanada cialis cipla best buy cialis dosage recommendations cialis price thailand wow look it cialis mexico callus cialis generic cialis canadian drugs only here cialis pills generic cialis tadalafil
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 07:16 ق.ظ

You made your point.
chinese cialis 50 mg cialis dosage amounts only now cialis for sale in us cialis without a doctor's prescription cialis patentablauf in deutschland cialis 5 mg funziona buy cialis tadalafil tablets cialis name brand cheap cialis 5 mg funziona
rules of survival hack website
سه شنبه 13 آذر 1397 02:04 ق.ظ
I was able to find good advice from your content.
Buy cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:17 ب.ظ

Appreciate it. Ample content!

cialis uk next day cialis online deutschland cialis online cialis prices ou trouver cialis sur le net only here cialis pills buying cialis on internet opinioni cialis generico cialis 5mg prix price cialis per pill
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 06:55 ق.ظ

You actually mentioned that exceptionally well.
cialis for sale in europa click here to buy cialis cialis side effects dangers cialis 5 mg scheda tecnica viagra or cialis link for you cialis price cialis reviews cialis tablets for sale cialis 20mg preis cf we use it 50 mg cialis dose
buy cialis with no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 06:49 ب.ظ

Nicely put. Thank you!
cialis dosage recommendations cialis for sale in europa cialis tadalafil online cialis generika in deutschland kaufen only now cialis for sale in us cialis side effects buy name brand cialis on line tadalafil generic discount cialis cialis online holland
rules of survival hack gold and diamonds no human verification
یکشنبه 11 آذر 1397 07:42 ق.ظ
Howdy! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site
mobile friendly? My site looks weird when viewing from my apple iphone.
I'm trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem.

If you have any suggestions, please share. Thank you!
Buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 06:26 ق.ظ

Truly loads of wonderful knowledge!
acheter cialis kamagra cialis coupon precios de cialis generico 200 cialis coupon 5 mg cialis pharmacie en ligne price cialis wal mart pharmacy cialis pills in singapore side effects of cialis generic cialis 20mg tablets generico cialis mexico
buy cialis pills online
شنبه 10 آذر 1397 07:10 ب.ظ

Truly quite a lot of fantastic facts!
cialis dosage amounts cialis dosage amounts deutschland cialis online enter site 20 mg cialis cost cialis bula cialis patent expiration american pharmacy cialis prezzo cialis a buon mercato cialis generique cialis super kamagra
buy cialis pills online
شنبه 10 آذر 1397 06:04 ق.ظ

Great material. With thanks!
generico cialis mexico buy online cialis 5mg 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis generico online cialis dose 30mg acquisto online cialis discount cialis cialis generico get cheap cialis enter site very cheap cialis
buy tadalafil online
جمعه 9 آذر 1397 06:47 ب.ظ

Amazing many of useful advice.
how much does a cialis cost cialis online holland generic cialis with dapoxetine cost of cialis per pill india cialis 100mg cost tarif cialis france chinese cialis 50 mg cialis kamagra levitra cuanto cuesta cialis yaho wow look it cialis mexico
rules of survival hack gold and diamonds no human verification
جمعه 9 آذر 1397 02:41 ب.ظ
This design is steller! You definitely know how to keep a reader entertained.

Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.

Too cool!
buy cialis online no prescription
جمعه 9 آذر 1397 07:00 ق.ظ

You revealed this adequately!
comprar cialis navarr generic for cialis what is cialis cialis et insomni cialis tablets australia cialis canadian drugs cialis qualitat dose size of cialis cialis generico milano cialis therapie
Dylan
جمعه 9 آذر 1397 04:00 ق.ظ
Informative article, exactly what I needed.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30